Tiukka tappio Tapiolassa

Arkistokuva
Catz lähti neljän tappion jälkeen B-lohkon kärjessä tukevasti seisovaa ottelun ennakkosuosikkia Honkaa II vastaan. Ottelun alku ei hyvää luvannut, kun pari minuuttia ennen jakson loppua Honka oli jo 16 pisteen karkumatkalla. Ennen jakson loppua Veera Mäntykivi sai supistettua rakoa neljällä pisteellä. Pitkälle tauolle lähdettiin lopulta viiden pisteen takamatkalta, kun toiselle jaksolle lähdettäessä Hongan etumatka oli 12 pistettä. Kolmas jakso taisteltiin tasan 17-17. Neljännen jakson lopussa pisteet olivat tasan 64 ja edessä oli jatkoaika. Heti jatkoajan alkaessa Veera Mäntykivi pyöräytti nilkkansa ja makasi lattialla korin alla Hongan Nurmisen heittäessä vapaan kakkosen. Tilanteessa 70-66 Tuulia Marttisen kolmonen toi Catzin pisteen päähän. Ehti kulua vain 16 sekuntia, kun Hongan Käärson pussitti kakkosen ja rakoa oli jälleen 3 pistettä Hongan hyväksi. Jatkoajan loppulla Tuulia Marttinen pääsi vielä vapaaheittoviivalle, mutta molemmat vapaaheitot menivät harmittavasti ohi. Hongan Juuselan heitti ottelun lopputulokseksi 74-69.
Päävalmentaja Petri Jaakkola oli tyytyväinen joukkueen suoritukseen: ”Joukkueelta hieno nousu kamppailemaan ottelun voitosta hitaan alun jälkeen. Voiton avaimet olivat kädessä vielä ottelun lopussa, mutta tällä kertaa vastustaja viimeisteli ratkaisevat tilanteet paremmin.”
Catzin ja koko ottelun paras Veera Mäntykivi (23 pistettä, 8 levypalloa ja 7 syöttöä) summasi ottelua seuraavasti: ”Ehkä hieman piti jalkaa varoa, kun se pyörähti jatkoajan alussa, mutta ei toisaalta pahemmin. Tänään oli parempi ilme joukkueella ja taisteltiin joka pallosta, vaikka eka erä olikin huono, mutta saatiin hyvä nousu. Kokonaisuutena pelistä jäi ihan hyvä maku, vaikka tappio tuli.”
Catz numeroin
Tuulia Marttinen 11/6/2, Pinja Keppo 9/5/2, Tilda Hyvärinen 9/5/2, Helmi Valtonen 8/7/7, Siiri Pakkanen 4/7/0, Saimi Pakkanen 2/2/2.
Ensi sunnuntaina kello 15 Catz kohtaa Hyvinkään Pontevan. Silloin katsomo täyteen kannustusta.