Catz voittoon vaikeimman kautta
Tappiokierteeseen ajautuneella Catzillä oli tänään kasvojen pesun paikka, kun Urheilutalolle saapui Naisten I-divisioonan viimeisenä majaileva Hyvinkään Ponteva. Voitoitta sarjassa pelannut hyvinkääläisryhmä teki kissalauman iltapäivästä hikisen ja oli jopa lähellä voittaa ottelun, mutta lopussa kotijoukkue ryhdistäytyi ja otti tärkeät sarjapisteet lukemin 68—56 (39—23). Jännitysnäytelmän näki 176 katsojaa.
Viime aikoina vaisusti pelannut ja lähes yhtä vaisusti liikkunut Catz tuli parketille ryminällä ja takoi hyökkäys toisensa jälkeen palloa HyPon pussiin. Ensimmäisellä neljänneksellä pistenikkareina kunnostautuivat Helmi Valtonen ja Veera Mäntykivi, toisen jälkeen myös Tuulia Marttinen ilmoittautui illan korikuningatarkilpailuun. Catz johti parhaimmillaan 19 pisteellä, eikä mikään näyttänyt uhkaavan sen voittoa. Peli oli energistä ja nopeaa ja paremmalla viimeistelyllä ero olisi voinut olla huomattavasti suurempikin.
Kolmannella neljänneksellä peli meni sekaisin. Ensin jäätyi joukkue ja sitten valmennus. Kotijoukkueen otteet menivät kummalliseksi puuroksi ja puolustuksen intensiteetti hajosi täysin. Siinä missä kissat heitti palloa rautoihin, pääsi Ponteva hyökkäämään joka suunnalta ja sai kymmenminuuttisen aikana kurottua eron kahdeksaan. Jostain syystä kotijoukkue ei käyttänyt aikalisää ennen kuin vierailijat olivat päässeet viimeisellä neljänneksellä jo kahden pisteen päähän. Siinä vaiheessa Petri Jaakkola pyysi ryhmänsä taktiseen palaveriin ja sai kenttäryhmityksen tasapainoon. Saimi Pakkasen, Pinja Keppon ja Marttisen korit pudottivat ylimääräisen painon joukkueen harteilta, eivätkä vieraat enää saaneet vastattua kotijoukkueen yrityksiin.
– Alku oli meiltä erittäin hyvä, päävalmentaja Jaakkola totesi ottelun jälkeen. Heitimme todella hyvin, mutta selvää oli, ettemme tule heittämään samalla tasolla koko ottelun ajan. Parantamisen varaa jäi selkeästi levypallopelaamiseen, sen sijaan meillä oli 16 koriin johtavaa syöttöä, se on tosi kova määrä. Silloin tietää että pallo liikkuu ja pelaaminen on epäitsekästä.
Kotijoukkueen parhaan pelaajan palkinnon sai ansaitusti Mäntykivi (20/7/5/4), energisimmäksi pelaajaksi arvioitiin puolestaan Siiri Pakkanen (8/4 levypalloa). Marttinen (15/4/2), tuplatuplan tehnyt Keppo (11/10/1/3) ja etenkin alussa korin alla pitelemättömästi pelannut Valtonen (10/4/3) pääsivät myös kaksinumeroisiin pistelukuihin. Vieraiden paras oli Aada Lehisalo (19/2 levypalloa), energisin puolestaan Veera Ovaska (16/4/2). Pontevan epäonneksi he jäivät ilman pistetukea, seuraavaksi parhaimmat luvut naputteli viiden virheen takia kentältä poistettu Maisa Kaplas (8/2/1).
Catzin seuraava kotiottelu on sunnuntaina 9.2. jolloin Urheilutalolle saapuu forssalainen Feeniks Basket. Ottelu alkaa klo 15:00. Tervetuloa!
Catz tänään: Kerttu Kilpeläinen, Tuulia Marttinen, Helmi Valtonen, Siiri Pakkanen, Pinja Keppo, Veera Mäntykivi, Tilda Hyvärinen, Saimi Pakkanen.
Kari Glödstaf
26.1.2025
