Catz aloittaa kautensa Espoossa
Naisten Korisliiga käynnistyy perjantaina HBA:n ja EBT:n välisellä ottelulla, muiden aloittaessa urakkansa lauantaina. Catzille tämä tarkoittaa matkaa pääkaupunkiseudulle, jossa sitä vastaan asettuu toinen espoolaisseura eli Honka. Uuden valmentajansa Niko Nyholmin käskyttämä Honka kuuluu sarjan mitalisuosikkeihin, kun taas Catzille povataan huomattavasti vaikeampia aikoja. Ennakkoasetelmat eivät kissojen päävalmentajaa Petri Joukaista kuitenkaan huoleta.
– Olemme harjoitelleet yhdessä nyt useamman viikon ja saaneet laitettua hyviä asioita sisään. Loukkaantumiset varjostavat hiukan otteluun valmistautumista, mutta mukavaa saada kausi avatuksi ja päästä yleisön eteen pelaamaan.
Catzin joukkue on muuttunut melkoisesti sitten viime kevään, kun koko avausviisikon kivijalka Roosa Kosonen (FoA), Tuulia Anttonen (os. Timo, FoA) ja Veera Pirttinen (Piestansje Caiky, Slovakia) jättivät Lappeenrannan taakseen. Vastavuoroisesti joukkueeseen saapui Lena Melto, Claudia Kärnä ja Lotta Hämäläinen sekä Forssasta Lappeenrantaan muuttanut Jenna Toivonen. Kaikkiaan yhdeksästä omasta kasvatista koostuvan nuoren ryhmän askelmerkit eivät menneet vielä harjoitusotteluissa aivan kohdalleen, mutta itseluottamusta ei joukkueelta puutu.
– Joukkue on kasattu lähestulkoon kokonaan uudestaan, joten meillä on edelleen jonkin verran kehitettävää niin yhdessä kuin yksilötasollakin, toteaa laiturina pelaava Sara Behm. Mielestäni olemme valmiita sarja-avaukseen ja odotamme innolla peliä sekä tietysti yleisön paluuta lehtereille – pelifiilis on ainakin itsellä ihan erilainen ja saan itsestäni enemmän irti, kun on katsojia paikalla.
Jos ovet ovat käyneet Catzissä, samaa voi sanoa Hongastakin. Nimekkäin lähtijä oli Taru Tuukkanen, mutta juuri ennen sarjan alkua joukkue teki kovan luokan hankinnan, kun USA:n ja Ruotsin parketeilla viime kaudet viihtynyt Sandra Karstén päätti palata kotimaahansa. Vastuuta on luvassa varmasti rajattomasti ja maajoukkueessakin pitkään viihtynyt Karstén nousee eittämättä yhdeksi sarjan tähtipelaajista. Myös Kouvottarista palannut Jemina Airaksinen tuo runsaasti taitoa espoolaisryhmään.
– Mielenkiintoista nähdä Sandra Karstén pitkästä aikaa Suomessa pelaamassa, Joukainen sanoo. Vastustajalta löytyy laaja ja laadukas joukkue, joten heitä vastaan tulee onnistua nimenomaan kokonaisuutena, jotta tulos olisi positiivinen. Hyvillä mielin lähdemme sarjan avaukseen.
Hongan ja Catzin välinen ottelu pelataan Tapiolan Liikuntahallissa ja se alkaa klo 14:00. Kannattaa mennä paikalle, sillä penkkiurheilu on parasta katsomosta käsin!
Kari Glödstaf
30.9.2021